Зазвичай, в молодшому дошкільному віці батьки і вихователі рідко звертають увагу на те, яка рука у дитини ведуча.
Починають помічати це, коли дитина починає більше малювати, вчиться писати, більш активно діє однією з рук – зазвичай, в 4-5 років.
Швидко помічають ліворуких дітей у сім’ях, так званих, зі спадковою ліворукістю. І найчастіше саме в цих сім'ях намагаються перевчити дитину ще до школи.
Чим керуються в цьому випадку батьки? Швидше за все, хочуть захистити дитину від тих труднощів, з якими самі зіткнулися в школі.
Буває і так, що про ліворукість дитини не знають ні вчитель, ні батьки. І довго б'ються, не розуміючи, чому дитина ніяк не може навчиться писати правильно, красиво і без помилок, поки не здогадаються порадитися з фахівцями.
Те, про що ми хочемо вас попередити - це ризик порушення психічного здоров'я дітей через дискомфорт, пов'язаний з тиском вчителів і батьків.
Фахівці вважають, що перевиховання ліворуких дітей схильні до різних неврозів, про особливості яких ми і хочемо розповісти.
1. Астенічний невроз
Підвищена стомлюваність, швидка виснажливість нервової системи, різке зниження працездатності. Фактично діти можуть активно працювати тільки на перших двох уроках, а потім розбудити їх увагу досить складно: зате виникає або посилюється рухове розгальмування.
Домашнє приготування уроків, зазвичай, затягується, а результати, найчастіше, незадовільні. Особливо важко виконуються письмові завдання: почерк нестійкий, букви різної величини, різного нахилу, не дотримується рядок, багато додаткових штрихів і виправлень. А повторне переписування тільки погіршує результати і на це варто звернути особливу увагу.
У хлопчиків і дівчаток цей невроз може проявлятися по різному. Для хлопчиків більше властиві розгальмування, непосидючість і рухове занепокоєння. А для дівчаток більш характерні знижений настрій, млявість і плаксивість.
2. Шкільні страхи
Нерідкі у ліворуких дітей страхи перед невдачами або письмовими роботами. Діти вважають такі страхи звичайними і не прагнуть їх подолати.
Фахівці згадують, навіть, нічні кошмари, пов'язані з переучуванням: дітям сниться, що їх душать зошити і також вони бояться снів, в яких в перебільшеному вигляді повторюються денні неприємності. Вранці вони прокидаються млявими і примхливими...
3. Невроз нав’язливих станів
Якщо батьки дітей змушують виконувати всі дії правою рукою, діти можуть слухати і намагатися, проте їм це погано вдається. Батьки бачать в цьому непослух, каприз, упертість і карають.
А якщо і вчитель вимагає від дитини писати правою рукою і знижує оцінки через якість листа і повільність, у дитини з'являється тривожне очікування невдачі, а надалі нав'язливі думки про свою неповноцінність.
4. Невротичний енурез
У більшості відзначається тільки нічний енурез, однак, це може статися і вдень. Енурез, як правило, викликає почуття провини, страх, неминучість покарання. Так, до всіх проблем, пов'язаних з переучуванням і шкільними невдачами, додаються ще і ці неприємності.
Працездатність дитини ще більше знижується, вона не може зосередитися - утворюється порочне коло, яке розірвати можуть тільки дорослі - дотримуючись рекомендацій психолога і лікаря.
4. Невротичні заїкання
Цей недуг може з'явитися у переучених ліворуких дітей - він посилюється після напруженого виконання письмових завдань правою рукою. Цей факт помітили фахівці при порівнянні мови дітей, записаної на магнітофон до і після виконання відповідних завдань.
Особливо помітно заїкання у школі, в звичній домашній обстановці воно, зазвичай, слабшає. Заїкання може поєднуватися зі страхами, енурезом і тиками.
5. Невротичні тики
До них відносяться: миготіння, облизування губ, морщення чола, посмикування носом. Ці дії рідко викликають занепокоєння батьків, а педагог може приймати їх за кривляння або дурощі.
Слід пам'ятати, що сам малюк не контролює ці рухи - вони не довільні. Насмішки і перекривляння однокласників, роздратовані зауваження вчителів, зауваження батьків ускладнюють цю ситуацію - нав'язливі рухи закріплюються, а дитина починає соромитися сама себе.
6. Істеричний невроз
Випадки істеричних неврозів відомі, хоча, на щастя, дуже рідкісні, в молодшому шкільному віці. Реакції також виникають в результаті насильницького перенавчання.
Істеричний невроз може дати про себе знати у формі істеричної сліпоти: діти скаржаться, що не бачать зошитів або не можуть знайти школу.
Перед відходом до школи або перед контрольною може виникати блювота, можливі і психомоторні напади: діти з гучним плачем падають на підлогу і безладно б'ють по підлозі руками і ногами.